Aby przesyłka mogła bezpiecznie dotrzeć do swojego adresata, najlepiej zapakować ją do szczelnej koperty, np. koperty a4. Ponadto obowiązkiem jest przyklejenie do niej odpowiedniego znaczka pocztowego. Jest on potwierdzeniem opłaty za chęć skorzystania z usług poczty. W jaki sposób można zamknąć kopertę? Czy lizanie znaczków to dobry pomysł?
Rodzaje zamknięć koperty a4
Aby koperty mogły ochronić przesyłkę przed wglądem osób niepowołanych czy zanieczyszczeniami, konieczne jest ich szczelne zamknięcie. Na rynku dostępne są różnorodne opcje, które różnią się od siebie przede wszystkim trwałością, wygodą użytkowania oraz ceną. W jaki sposób możesz zamknąć papierową kopertę?
- Klejenie na mokro (NK)
Od wielu lat najpopularniejszy typ zamknięcia kopert. Aby klej mógł spełnić swoje zdanie, konieczne jest jego zwilżenie. Klapa zamykająca jest pokryta warstwą tworzywa, które należy delikatnie namoczyć odrobiną wody. Na poczcie można znaleźć gąbeczki przeznaczone właśnie do tego celu. Koperty klejone na mokro nie posiadają daty przydatność, ponieważ klej użyty przy ich produkcji jest bardzo trwały i nie ulega przeterminowaniu. Dzięki temu koperta NK powinna nadawać się do użycia nawet po kilku latach leżenia w szufladzie. Oczywiście konieczne jest prawidłowe przechowywanie papeterii, co najważniejsze — chronienie jej przed wilgocią. Ten typ opakowań na przesyłki jest jedną z najtańszych opcji dostępnych na rynku.
- Klejenie samoklejące (SK)
Koperty a4 samoklejące to zdecydowanie jedno z najwygodniejszych rozwiązań, kiedy mowa o używanych zamknięciach. Koperta posiada dwa paski z klejem — jedną na pokrywie a drugą na przedniej części koperty. Wystarczy połączyć je ze sobą, aby doszło do szczelnego zamknięcia przesyłki. Nie ma potrzeby zwilżania kleju. Chociaż ten typ zamknięcia jest bardzo wytrzymały, niestety same koperty są zdatne do użycia jedynie przez około rok. Po tym okresie pasy klejące tracą na mocy i nie będą stanowić bezpiecznego opakowania dla przesyłki.
- Klejenie samoklejące z paskiem (HK)
Opcja być może nawet bardziej wygodna niż klejenie samoklejące, a przy tym posiada również dłuższą datę przydatności. Tego typu koperty posiadają pasek z klejem, który przed wyschnięciem zabezpiecza cienka warstwa folii. Po jej oderwaniu pokrywę z klejem można zamknąć, a tym samym zabezpiecza się przesyłkę. Tego typu koperta jest gotowa do użycia nawet przez 5 lat.
- Zamknięcie bez kleju (BK)
Zdecydowanie najmniej wygodna opcja spośród wymienionych, ale również najtańsza. Aby zamknąć kopertę bez kleju, konieczne jest użycie własnego spoiwa. Z tego względu koperta może być zamknięta w sposób nieestetyczny, a także nieszczelny. Zbyt duża ilość kleju może spowodować jego wylanie się spod pokrywy, a za mała nie pozwoli na stabilne zamknięcie.
Czy powinno się lizać znaczki i koperty a4?
Okazjonalne polizanie kleju na znaczkach oraz kopertach nie powinno wywołać żadnych negatywnych skutków. Trzeba mieć jednak na uwadze, że niektóre typy klejów zawierają szkodliwe dla zdrowia człowieka substancje. Również data ich wyprodukowania może mieć negatywny wpływ na ich skład. Dlatego najlepszą opcją jest skorzystanie z namoczonej gąbeczki, czy palca. Lizanie lepiej pozostawić wyłącznie smakołykom, aby uniknąć takich nieprzyjemności jak zgaga, niestrawność czy nawet poważne zatrucie. Jest to również bardzo istotna kwestia w obliczu pandemii i zachowania ostrożności oraz najwyższego poziomu higieny.