Gewerbeamt to niemiecki urząd, który odpowiada za wpis do ewidencji działalności gospodarczych. Oznacza to, że każda osoba planująca zarejestrować w Niemczech własną działalność gospodarczą zobligowana jest do dopełnienia pewnych formalności w tamtejszym urzędzie. Jakie konkretnie obowiązki spoczywają na przyszłych przedsiębiorcach?
Gewerbe – kluczowe informacje
Pod pojęciem Gewerbe rozumie się jednoosobową działalność gospodarczą wykonywaną na terenie Niemiec. Możliwość jej założenia ma każdy obywatel Unii Europejskiej, o czym decydują ujednolicone przepisy unijne w zakresie zakładania działalności gospodarczych. Co istotne, obowiązek rejestracji firmy w Niemczech dotyczy firm działających w przemyśle, wytwórstwie, handlu, a także branży budowlanej. Spod konieczności tej wyłączone są jedynie osoby wykonujące tzw. zawód wolny (niem. Freiberufler).
Wśród podstawowych warunków założenia Gewerbe w Niemczech wymienia się:
- podanie miejsca prowadzenia działalności;
- zarejestrowanie działalności w niemieckim urzędzie Gewerbeamt oraz zgłoszenie jej w odpowiednim urzędzie skarbowym;
- firmy świadczące określone usługi rzemieślnicze (np. hydraulik, elektryk) muszą dodatkowo przedłożyć stosowne uprawnienie do wykonywania zawodu na terenie Niemiec.
Rejestracja Gewerbe w Niemczech krok po kroku
Do rejestracji Gewerbe niezbędne są dokumenty takie jak kserokopia dowodu osobistego lub paszportu oraz pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej. Po skompletowaniu potrzebnej dokumentacji należy wystosować wniosek w niemieckim Gewerbeamt. Można to zrobić osobiście, zgłaszając się do odpowiedniego urzędu, lub za pośrednictwem profesjonalnego biura. Wsparcie specjalistów pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również stanowi gwarancję poprawności i kompletności składanej dokumentacji. Doświadczeni eksperci zajmą się dodatkowo bieżącą komunikacją z niemieckimi urzędami – jest to szczególnie pomocne dla osób, które nie władają biegle językiem niemieckim, przez co mogłyby mieć w tym zakresie liczne trudności.
Warto pamiętać, że do założenia firmy w Niemczech niezbędne jest wskazanie miejsce prowadzenia działalności. Nie oznacza to jednak, że osoby, które nie posiadają zameldowania na terenie tego kraju, tracą jednocześnie możliwość zarejestrowania w nim własnej Gewerbe.W takich przypadkach rozwiązaniem okazuje się adres do korespondencji, który można uzyskać poprzez użyczenie meldunku.
Gewerbe w Niemczech – korzyści
Ambitni przedsiębiorcy z Polski coraz liczniej próbują własnych sił również na rynku zachodnim, zakładając w Niemczech własne działalności gospodarcze. Dla wielu z nich jest to bowiem krok w stronę lepszych zarobków i bardziej atrakcyjnych możliwości zawodowych. Dodatkową zachętą jest nieskomplikowany proces rejestracji Gewerbe w Niemczech, a także liczne benefity dla przedsiębiorców, takie jak wysoka emerytura dla osób opłacających składki czy niski próg podatkowy i wyższa kwota wolna od podatku.