• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
Bocad.com.pl

Bocad.com.pl

  • O nas
  • Biznes
  • Finanse
  • Prawo
  • Dom
  • Rodzina
  • Zdrowie
  • Lifestyle
  • Poradnik
  • Show Search
Hide Search
jak-wyglada-proces-tworzenia-strony-w-wordpress

Jak wygląda proces tworzenia strony w WordPress?

Na rynku usług IT można znaleźć wiele agencji specjalizujących się w tworzeniu stron internetowych w WordPress. Firmy te różnią się zasadniczo od większości popularnych software house’ów przede wszystkim tym, że w swojej codziennej pracy wykorzystują system CMS (ang. Content Management System). On również wymaga od specjalistów pewnej wiedzy technicznej i biegłej znajomości innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Na czym polega WordPress development? Jak wygląda proces tworzenia strony w systemie WordPress? Te kwestie wyjaśniamy w poniższym artykule. Sprawdź!

WordPress development – podstawowe informacje

WordPress, bazujący na wspomnianym CMS-ie, to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych systemów do zarządzania treścią. Jego popularność powodowana jest szerokimi możliwościami, jakie oferuje ta platforma. CMS WordPress zapewnia bowiem dużą skalowalność i funkcjonalność stron internetowych. To sprawia z kolei, że pozwala on na prowadzenie rozbudowanej witryny e-commerce o dużym natężeniu ruchu tak samo efektywnie, jak w przypadku małego bloga osobistego. Dużym atutem tego rozwiązania jest ponadto możliwość tworzenia niestandardowych motywów na podstawie dostarczanych projektów. WordPress to wygodne i stosunkowo proste w obsłudze narzędzie, które pozwala tworzyć dynamiczne, atrakcyjne wizualnie strony internetowe. Za jego pomocą można stworzyć witrynę, która będzie spełniać wszystkie wymagania stawiane nowoczesnym serwisom, a zatem będzie:

  • responsywna;
  • mobilna;
  • przyjazna dla wyszukiwarek oraz użytkowników Internetu.

WordPress development – jak to wygląda w praktyce? 

Proces tworzenia strony internetowej w CMS WordPress zawsze rozpoczyna się od dokładnej analizy projektu. Na samym początku warto szczegółowo omówić wszelkie oczekiwania i potrzeby klienta, ponieważ to zdecydowanie ułatwi realizację projektu i pozwoli stworzyć stronę, które będzie w pełni spełniać zamierzone cele biznesowe. Aby przygotować w pełni edytowalną witrynę w WordPress, we wstępnej fazie prac warto dobrze uporządkować projekt otrzymany od klienta. W tym celu wyodrębnia się m.in. wszystkie potrzebne obrazy, ikony oraz logo. 

W następnym kroku można już przejść do kodowania projektu do responsywnego i dynamicznego HTML oraz czystego, poprawnego CSS. Warto zadbać o to, by tworzony kod był wolny od błędów. Można to osiągnąć poprzez podzielenie pracy na krótkie iteracje, których rezultaty będą na bieżąco weryfikowane. W ten sposób wszelkie błędy będą miały szanse zostać szybko zidentyfikowane i rozwiązane, co usprawni przebieg całego przedsięwzięcia. Podczas kodowania strony specjaliści zwykle korzystają z pomocnych narzędzi do automatyzacji pracy takich jak Sass, Webpack czy Boottrap. Programiści wykorzystują również zaawansowane metody JavaScript, które pozwalają stworzyć stronę zgodną z wytycznymi WordPress Codex. Użytecznym narzędziem w tym kontekście okazują się także wtyczki, np. Wordfence czy Custom Fields lub WPLM (dla witryn wielojęzycznych). Wówczas zostaje zaprojektowany motyw WordPress, który przekłada się na ogólną estetykę projektu, a także styl nawigacji, projekty poszczególnych przycisków oraz pozostałych elementów witryny. 

Ważną częścią WordPress development jest testowanie witryny na wielu przeglądarkach, systemach operacyjnych i urządzeniach. Przed oddaniem serwisu do klienta warto sprawdzić stronę w GtMetrix oraz Google Page Speed. Utrzymanie strony i jej regularna aktualizacja to rzeczy, o których nie wolno zapominać. Programiści powinni zatem wykonywać cykliczne aktualizacje WordPressa i wszystkich wtyczek, skanować i usuwać złośliwe oprogramowanie, a także przeprowadzać audyt serwera hostingowego w celu poprawienia ogólnej wydajności witryny. 

Warto pamiętać, że świetna treść dziś już nie wystarczy do tego, aby witryna odniosła sukces i zdobyła zainteresowanie wymagających użytkowników Internetu. Strona musi być ponadto dopracowana pod względem wizualnym: przejrzysta, czytelna, intuicyjna. Dopiero połączenie tych elementów skutecznie zachęci odbiorców do śledzenia Twojej strony. 

Opublikowany przez:
admin
Data:
27 grudnia 2021

Kategoria: Poradnik

Footer

Copyright © 2025 · BOCAD