Zakłady produkcyjne, hale czy różnego rodzaju magazyny wymagają profesjonalnego systemu wentylacyjnego, aby zapewnić wszystkim pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki do sprawowania codziennych obowiązków. Ze względu na to, że to wielkie obiekty, w dodatku często używające substancji, które w nadmiernej ilości mogą być szkodliwe dla zdrowia, konieczny jest nie tylko dopływ świeżego powietrza, ale i utrzymanie optymalnej temperatury niezależnie od pory roku. Jak działają nagrzewnice i chłodnice kanałowe do rekuperacji? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat instalacji wentylacji przemysłowej!
Co to jest rekuperacja i jakie ma znaczenie dla instalacji wentylacji przemysłowej?
Zanim przejdziemy do omawiania, czym są poszczególne elementy systemu wentylacji, warto przybliżyć zagadnienie rekuperacji. Celem tego procesu jest odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z wewnątrz budynku i zastępowanie go świeżym z zewnątrz. W przeciwieństwie do naturalnej wentylacji, nazywanej również grawitacyjną, rekuperacja wymusza mechaniczną cyrkulację. To sprawia, że działa o każdej porze roku i bez względu na aktualne warunki pogodowe, dzięki czemu zapewnia tak samo wysoki poziom wydajności. W dodatku poprzez odzyskiwanie ciepła można precyzyjniej kontrolować temperaturę na terenie zakładu.
Jak działają nagrzewnice kanałowe w procesie rekuperacji?
Jednym z głównych elementów wentylacji przemysłowej są nagrzewnice kanałowe, czyli urządzenia, służące do wstępnego podgrzewania powietrza, które jest dostarczane następnie do rekuperatora. Mają jedno zasadnicze zadanie, a mianowicie ochronę wymiennika przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur, a w najgorszym wypadku nawet zamarznięcia. Nagrzewnice kanałowe – jak już sugeruje nam sama nazwa – montuje się na kanale nawiewnym, który odpowiada za dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Urządzenie świetnie sprawdza się nie tylko w zakładach przemysłowych, ale i obiektach prywatnych. Warto jednak podkreślić, że nagrzewnice nie podnoszą temperatury w pomieszczeniu, a samego powietrza wtłaczanego, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie również w wentylator, który zapewnia równomierne rozprowadzenie.
Mechanizm działania chłodnic kanałowych w systemach rekuperacji
Chłodnice kanałowe służą oczywiście do ochładzania powietrza dostarczanego do rekuperatora. Podobnie jak w przypadku nagrzewnic, również to urządzenie montowane jest w kanale nawiewnym. Jego główny cel stanowi przede wszystkim utrzymanie stałej temperatury powietrza bez względu na czynniki zewnętrzne, takie jak niskie ciśnienie. Wyróżniamy trzy rodzaje chłodnic, a mianowicie: wodne, freonowe oraz glikolowe. Model powinien zostać dopasowany do potrzeb budynku, aby uzyskać jak najlepszą wydajność. Podstawą działania każdego z wymienionych typów jest inny nośnik energii, czyli kolejno woda (jak wszystkie ciecze odpowiada za świetne odprowadzanie ciepła), freon (sprawdza się w przypadku problemów z nadmierną wilgotnością powietrza) i glikol (skuteczne regulowanie temperatury ze względu na dobre właściwości termodynamiczne).
Zalety profesjonalnych nagrzewnic i chłodnic kanałowych do rekuperacji
Nagrzewnice i chłodnice kanałowe do rekuperacji dobrane starannie do wymagań danego obiektu, a w dodatku wykonane z najwyższej klasy materiałów odpornych na korozję, dają możliwość stworzenia wydajnego systemu odpowiadającego za zapewnienie optymalnej jakości powietrza. Profesjonalna instalacja wentylacji przemysłowej przynosi korzyści takie, jak:
- stabilna temperatura powietrza – jak już wspomniano wcześniej nagrzewnice i chłodnice kanałowe pozwalają na utrzymanie optymalnego ciepła, co naturalnie wpływa na komfort użytkowników pomieszczenia i pracowników w przypadku hal produkcyjnych czy magazynów;
- oszczędność energii i zasobów – poprzez podgrzewanie lub schładzanie powietrza wtłaczanego do pomieszczeń można zminimalizować koszty eksploatacyjne;
- możliwość zlecenia montażu – korzystając z pomocy firmy specjalizującej się w instalacji i dobieraniu systemów wentylacyjnych, zyskujesz pewność, że cała procedura przebiegła sprawnie i bezpiecznie, a zaproponowane rozwiązanie będzie wydajne;
- wysoka efektywność – inwestycja w nagrzewnice i chłodnice z solidnego tworzywa przekłada się na funkcjonowanie całego systemu.