Rozwód jest trudnym przeżyciem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rozpad rodziny sprawia, że każda ze stron czuje się pokrzywdzona. Podczas rozprawy należy ustalić wiele szczegółów, w tym również alimenty. Wrocław, Opole, Kluczbork – to jedynie kilka wybranych miast, gdzie bez trudu można znaleźć fachową pomoc prawną. Bez specjalistycznej wiedzy nie sposób bowiem dobrze wybrnąć z takiej sprawy, dlatego w przypadku postępowania rozwodowego warto zasięgnąć wsparcia u doświadczonych specjalistów. Dzięki nim można liczyć na to, że wyrok oraz kwota zasądzonych alimentów przez sąd będą korzystniejsze. Sprawdźmy, od czego zależy wysokość alimentów po rozwodzie.
Alimenty (Wrocław)
Alimenty należy rozumieć jako środki na zapewnienie wyżywienia, odzieży, mieszkania, leczenia, zaspokojenia potrzeb wychowawczych i kulturowych. Jeśli następuje rozpad małżeństwa i fizycznie jedna ze stron na co dzień nie będzie w stanie zadbać o powyższe obszary, wtedy sąd ustala równowartość pieniężną. Każde duże miasto oferuje wiele kancelarii adwokackich, które specjalizują się w obszarze świadczeń alimentacyjnych. Warto sprawdzić wszystkie oferty, porównać je i udać się na spotkanie z wybranymi ekspertami w tej dziedzinie. Adwokaci ukierunkowani w tych tematach skupiają się przede wszystkim na dochodzeniu, podwyższaniu i obniżaniu alimentów oraz na umowach alimentacyjnych czy też uchyleniu obowiązku alimentacyjnego.
Od czego zależy wysokość alimentów?
Alimenty to obowiązkowe wsparcie finansowe najbliższych członków rodziny, mające zapewnić środki do utrzymania i wychowania. Prawo nie reguluje limitu wieku, dlatego że z założenia należy wypłacać alimenty przez cały czas, gdy dziecko nie jest zdolne do samodzielnego utrzymania się. Pierwszymi osobami, które są zobowiązane do łożenia pieniędzy, to rodzice, następnie dalsi krewni.
Nie ma jednego taryfikatora, dającego jasną odpowiedź dotyczącą wysokości świadczeń. Można zasugerować kwotę, jednak to sąd ostatecznie podejmuje decyzje, biorąc pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dzieci oraz majątkowe i zarobkowe możliwości osoby zobowiązanej. Poniżej przedstawiamy dwie sytuacje, w których można przyznać alimenty.
Alimenty na dziecko
Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasną wskazują, że jeśli osoba nieletnia nie jest w stanie utrzymać się sama, zobowiązani są do tego jej rodzice. Podczas ustalania kwoty sąd bierze pod uwagę, że dziecko ma prawo żyć na takim samym poziomie, jak przed rozpadem rodziny.
Alimenty na żonę lub męża
W tej sytuacji sąd może narzucić płacenie alimentów, gdy podczas rozwodu bez orzekania o winie, jedno z małżonków żyje w wyraźnym niedostatku. Gdy taka osoba ma niewystarczające dochody lub nie ma żadnych środków od utrzymania, wtedy może wystąpić o świadczenia dla siebie. Sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe, a także weryfikuje potrzeby małżonka.
Rozwód a alimenty
Podczas rozprawy rozwodowej obowiązkowym elementem wyroku wydawanego przez sąd rodzinny jest ustalenie świadczenia finansowego. Mimo to istnieje także możliwość porozumienia się obu stron w kwestii utrzymania dziecka lub byłego współmałżonka. Często w takich sprawach jest to walka o alimenty. Wrocław i okoliczne miejscowości oferują wiele kancelarii adwokackich, które z ogromnym profesjonalizmem zajmą się taką sprawą. Warto wesprzeć się doświadczeniem i wiedzą specjalisty, ponieważ sprawy rozwodowe niejednokrotnie wiążą się z trudnym i bardzo emocjonalnym procesem. Specjaliści natomiast zadbają o pomyślny i bezproblemowy przebieg rozprawy.