Wszechstronne zastosowanie rolet zewnętrznych sprawia, że stanowią popularne rozwiązania w nowoczesnym budownictwie. Osoby, które remontują swoje domy, również chętnie po nie sięgają. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że to osłony doskonale sprawdzające się w różnych porach roku, tak samo w okresie letnim, jak i zimowym. W poniższym tekście doradzamy, jak wybrać najlepsze rolety okienne zewnętrzne. We Wrocławiu również oferta producentów jest niezwykle bogata, a asortyment na tyle szeroki, że każdy z łatwością znajdzie produkt idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść ten rodzaj osłon!
Rolety zewnętrzne – wszystko, co musisz wiedzieć
Rolety zewnętrzne to osłony okienne montowane na zewnątrz budynku, pełniące wiele różnorodnych funkcji. Jednym z ich najważniejszych zadań pozostaje zaciemnienie, dzięki czemu do środka nie wpadają promienie słoneczne. Bardzo często zapomina się o pozostałych możliwościach ze względu na to, że rolety kojarzone są z izolowaniem światła. Modele umieszczane na zewnątrz obniżają poziom hałasu, tworząc wewnątrz mieszkania komfortową atmosferę. Co więcej, zapewniają również ochronę antywłamaniową, stanowiąc silną barierę przed próbami włamania i kradzieży. Inwestycja w rolety zewnętrzne jest bardzo praktyczna i opłacalna – poprawiają efektywność energetyczną i minimalizują straty ciepła, co pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania.
Choć rolety zewnętrzne najlepiej sprawdzają się w domach jednorodzinnych, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zamontować je również, np. w bloku. Jednak ze względu na to, że znacząco ingerują w elewację nieruchomości, cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany i wymaga uzyskania zgody od wspólnoty mieszkaniowej.
Najpopularniejsze rodzaje rolet zewnętrznych
Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli rolet zewnętrznych, ale do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim:
- nadstawne – są nakładane na ramę okna i montowane we wnęce, stosowane przede wszystkim na etapie projektowania i wznoszenia budynku;
- podtynkowe – umieszczane przed oknem po odpowiednim przygotowaniu podłoża, montaż również możliwy jedynie w fazie budowy;
- natynkowe – ich obudowa jest widoczna na elewacji budynku, instaluje je się w dowolnym momencie na ścianie lub wnęce, dlatego dobrze sprawdzają się w przypadku postawionych już budynków.
Na co zwrócić uwagę wybierając rolety zewnętrzne?
Wiesz już, że podstawową różnicą między roletami zewnętrznymi jest sposób montażu. Z tego powodu na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujesz osłon do projektowanego, czy istniejącego budynku – to ułatwi Ci wyeliminowanie niektórych opcji. Zastanów się, w jakim celu chcesz zamontować rolety. Od ich funkcjonalności i jednocześnie materiału, z którego są wykonane, zależy finalny koszt inwestycji. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na zacienieniu, to nie ma sensu przeznaczać większych środków na osłony antywłamaniowe. Nie wolno zapominać również o estetyce – rolety powinny pasować nie tylko do okien, ale i stylu całego budynku. Obecnie sporą popularnością cieszą się stonowane warianty kolorystyczne utrzymane w tonach bieli oraz okleiny, wizualnie przypominające fakturę drewna.
Rolety okienne zewnętrzne we Wrocławiu – zalety
Bez względu na to, czy mieszkasz w centrum miasta, czy na jego obrzeżach poczucie bezpieczeństwa i komfortu sprzyja podnoszeniu jakości życia. Rolety okienne zewnętrzne we Wrocławiu pozwalają zadbać o prywatność, dając przy tym dodatkowe zabezpieczenia, jeśli postawisz na model antywłamaniowy. To świetne rozwiązanie dla osób pragnących odrobiny ciszy i spokoju. Zgiełk miasta potrafi być uciążliwy, ale z osłoną obniżającą poziom hałasu mieszkanie w głośnej okolicy stanie się o wiele bardziej znośne. Inwestycja w rolety przynosi również długoterminowe korzyści w postaci ograniczenia wydatków na energię, dzięki izolacji termicznej.
Dodatkowo rolety można umieszczać na pergolach tarasowych, co pozwala na stworzenie zacienionego i komfortowego miejsca na relaks w słoneczne dni. Rolety na pergole dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych i materiałowych, dzięki czemu można je dopasować do każdego stylu aranżacji.